Współczesny świat coraz bardziej opiera się na nowoczesnych technologiach. Dynamicznie wkraczają one w coraz to nowe obszary naszego życia, stając się jego nieodzownym elementem. W przeciągu zaledwie kilkudziesięciu nastąpił niesamowity postęp technologiczny, związany chociażby z internetem. Dziś, dzięki szybkim sieciom komórkowym i bezprzewodowym praktycznie każdy, mając smartfon, może korzystać z sieci, czy to do pracy, czy do rozrywki i zabawy. Coraz więcej domowych urządzeń jest także podłączonych do internetu, dając możliwość zdalnego sterowania czy wręcz samodzielnego wykonywania określonych działań. Te technologiczne możliwości z jednej strony bardzo ułatwiają codzienne życie, dostarczają rozrywki czy przydatnych informacji. Z drugiej strony szybkość, z jaką to wszystko się dzieje, zaczyna być coraz większym wyzwaniem, na które współczesny świat musi się przygotować.
Dynamika zmian we współczesnym świecie
Gwałtowna automatyzacja, robotyzacja i cyfryzacja naszego świata jest faktem – a wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek. Szacuje się, że w roku 2020 liczba użytkowników internetu sięgnie 6 miliardów, i będą oni korzystać z 250 miliardów urządzeń. Urządzeń, spośród których coraz większa część będzie należała do tak zwanego internetu rzeczy. Na naszych oczach rozwija się sztuczna inteligencja, a urządzenia w nią wyposażone w coraz większym stopniu będą wpływać na to, jak się żyje na co dzień. Tak naprawdę to nawet twórcy science fiction chyba nie mieli świadomości tego, jak szybko ich wizje się zmaterializują. Przecież po ulicach jeżdżą już autonomiczne samochody, specjalne narzędzia potrafią tłumaczyć w czasie rzeczywistym, a pomocą przy załatwianiu różnych spraw służą cyfrowi asystenci. Coraz więcej głosów zaczyna się też słyszeć w związku z tym, na co można sobie w tym dynamicznym rozwoju pozwolić. To, co jeszcze niedawno wydawało się fikcją, jak chociażby sztuczna inteligencja, dzisiaj przybiera coraz realniejsze kształty, i trzeba się dobrze zastanowić, jak duże możliwości mogą mieć urządzenia i maszyny.
Wyzwania związane z nowoczesnymi technologiami
W sytuacji, gdy każdy obszar naszego życia zaczyna być przesiąknięty nowoczesnymi technologiami, staje się jasne, że tego trendu nie da się już zatrzymać. Rozwój technologiczny napędza wiele dziedzin, korzystających między innymi z automatyzacji czy szybkiego dostępu do wielu danych. Również sami użytkownicy internetu i urządzeń cyfrowych korzystają z tych dobrodziejstw coraz więcej, i raczej niewiele wskazuje na to, żeby ten trend miał się zmienić. Dlatego trzeba zdać sobie sprawę, że postęp jest nieunikniony i nie da się go zatrzymać, można co najwyżej zmienić jego kierunek i zastanowić się nad rolą człowieka w tym wszystkim. Niestety wiąże się to z wieloma wyzwaniami, a wręcz zagrożeniami, o jakich jeszcze niedawno wcale nie słyszano. Wyzwania te związane są chociażby z kwestiami bezpieczeństwa, które to pojęcie w przypadku cyfrowego świata nabiera zupełnie nowego znaczenia.
Jedną z kluczowych spraw przy korzystaniu z cyfrowych udogodnień jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom z nich korzystającym. Bezpieczeństwo to obejmuje wiele wymiarów, a niestety zagrożeń cały czas przybywa. Obecnie najbardziej pożądanym przez przestępców towarem stały się dane – czy to personalne, czy autoryzacyjne. Utrata tych danych zawsze będzie problemem, w niektórych przypadkach mogąc wręcz spowodować straty finansowe. Dlatego też tak duże znaczenie ma z jednej strony zwiększanie skuteczności zabezpieczeń, a z drugiej poprawa świadomości użytkowników i wyrobienie w nich odpowiednich zachowań. Kolejnym wyzwaniem, związanym z kwestiami bezpieczeństwa, jest internet rzeczy. Coraz więcej urządzeń cyfrowych jest podpiętych do sieci, dzięki czemu można nimi zdalnie sterować. Dla właścicieli jest to duże ułatwienie, ale jednocześnie stwarza ryzyko przejęcia kontroli przez hakerów. O ile w przypadku lodówki może się to skończyć co najwyżej niepotrzebnymi zakupami, to łatwo sobie wyobrazić, jakimi konsekwencjami może to grozić przy samochodach czy samolotach.