Certyfikaty SSL chronią użytkowników stron internetowych przed kradzieżą i przechwyceniem danych. Są one niezwykle potrzebną ochroną zwłaszcza dzisiaj, kiedy o cyberatakach słyszy się coraz częściej. O zaletach certyfikatów SSL powszechnie wiadomo, jednak czy internauta lub administrator witryny musi przygotować się również na wady ich użycia?
Certyfikat SSL może spowolnić działanie witryny
Witryna działająca w ramach protokołu HTTPS – używająca certyfikatu SSL – będzie działać odrobinę wolniej od tych, które takiego zabezpieczenia nie posiadają. Komunikacja pomiędzy serwerem a przeglądarką wymaga przekazania również danych dotyczących wiarygodności certyfikatu. Zmiany są w przypadku większości witryn trudne do zauważenia. Co sprawia, że trudno jest uznać nieznaczne spowolnienie za rzeczywistą wadę zastosowania certyfikatu. W końcu dzięki niemu przeglądający witrynę użytkownicy będą czuć się bezpieczniej. A to biorąc pod uwagę wrażliwy wizerunek przedsiębiorcy internetowego, jest szalenie istotne.
Innym minusem wykorzystania certyfikatów SSL jest fakt, że silne zaszyfrowanie połączenia w celu ochrony danych, może spowodować jego uodpornienie na działanie niektórych narzędzi do ochrony użytkownika przed złośliwym oprogramowaniem. Przykładem może być sytuacja, gdy złośliwe oprogramowanie zostanie wprowadzone w szyfrowane połączenie SSL. Jest ono wtedy niemożliwe do wykrycia przez aplikacje zabezpieczające system. Ta „luka” połączeń z certyfikatem SSL dała początek innym zagrożeniom dla bezpieczeństwa danych użytkownika.
Hakerzy, którym uda się zaaplikować złośliwe oprogramowanie w połączeniu szyfrowanym, mogą zasypać użytkownika kolejnymi niechcianymi aplikacjami bez jego wiedzy. Wydawcy certyfikatów SSL po odkryciu luki, przygotowali rozwiązanie, które pozwala skutecznie radzić sobie z zainfekowanymi połączeniami.
Innym rozwiązaniem, które może znacznie przyspieszyć obsługę połączeń HTTPS jest protokół HTTP/2. Opisaliśmy go w jednym z naszych wcześniejszych wpisów: Protokół HTTP/2 a certyfikat SSL.
Narzędzia do inspekcji połączeń szyfrowanych
Rozwiązaniem, które pomaga użytkownikom sieci zabezpieczyć się przed atakami hakerskimi, są narzędzia do inspekcji połączeń szyfrowanych. Oprogramowanie służy do rozszyfrowania sesji szyfrowanych i inspekcji wybranych z nich. Dzięki temu użytkownik może sprawdzić, co ukrywa się (bądź też nie) w jego połączeniu, i w razie potrzeb również wyeliminować czające się zagrożenia. Narzędzia do inspekcji połączeń szyfrowanych pozwalają na jeszcze skuteczniejsze korzystanie z certyfikatów SSL i możliwości, jakie dają.
Rozwiązanie w postaci narzędzia do inspekcji połączeń szyfrowanych niestety nie jest wolne od wad. Głównym minusem jego zastosowania jest trudna implementacja. Aby możliwa była inspekcja połączenia, konieczne jest utworzenie nowej sesji SSL. Niezbędne jest także posiadanie certyfikatu od wydawcy zaufanego. Pojawia się również pytanie związane z tym, czy możliwe jest ponowne użycie tego samego certyfikatu po zastosowaniu na nim narzędzia do inspekcji. Odpowiedź nie jest do końca jasna, gdyż zależy indywidualnie od wydawcy certyfikatu i tego, czy wspiera on rozwiązanie, jakim jest narzędzie do inspekcji połączenia.
Narzędzia do inspekcji połączenia można używać przy wyborze wydawcy zaufanego Comodo, którego certyfikaty znajdują się w naszej ofercie. Rozwiązaniem, które wykorzystuje Comodo jest aplikacja SecureBox. SecureBox pozwala użytkownikowi na sprawdzenie, czy żadne złośliwe oprogramowanie nie ukrywa się w szyfrowanym połączeniu. Już wkrótce dostępna w naszej ofercie!
Każda witryna, która chce być postrzegana jako godna zaufania korzysta z certyfikatów SSL i protokołu HTTPS. Warto zabezpieczyć się przed nadużyciami ze strony hakerów i wybrać certyfikat, który umożliwia łatwą kontrolę nad zastosowanymi technologiami.