Zwiększ wiarygodność swojej firmy dzięki kodowi LEI
Bezpieczeństwo oraz wiarygodność w Internecie nigdy nie było tak ważne jak w obecnych czasach. Firmy na wiele sposobów starają się zwiększyć swoją wiarygodność, aby zdobyć zaufanie potencjalnych klientów. Tak samo wiele firm stara się zweryfikować swoich potencjalnych kontrahentów pod kątem ich wiarygodności. W wielu tych aspektach firmy oraz osoby fizyczne były zdane na własne źródła weryfikacji. Brakowało ujednoliconego standardu, który gwarantowałby możliwość weryfikacji firmy a także jej rzeczywistego istnienia. W tym celu powstał ogólnoświatowy standard pod nazwą LEI. LEI (Legal Entity Identifier) to 20-znakowy kod alfanumeryczny oparty na standardzie ISO 17442 opracowanym przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO). Kod ten zawiera kluczowe informacje referencyjne, które umożliwiają jasną i jednoznaczną identyfikację podmiotów prawnych uczestniczących w transakcjach finansowych. Każdy kod LEI zawiera informacje o strukturze własności podmiotu a także kto danym podmiotem zarządza lub jest jego właścicielem. Innymi słowy, ogólnie dostępne dane na temat kodów LEI mogą być traktowane jako globalny katalog informacji o firmach, co znacznie zwiększa przejrzystość na globalnym rynku. LEI to gwarancja wiarygodności i przejrzystości firmy w procesach finansowych.
Od 2018 roku kod LEI jest niezbędny w przypadku prowadzenia transakcji na rynkach finansowych. Dotyczy to zarówno obrotu akcjami (kupno/sprzedaż) a także w przypadku operowaniu obligacjami, gwarancjami/obligacjami państwowymi i innymi instrumentami pochodnymi. W wielu przypadkach brak kodu LEI uniemożliwia prowadzenie tego typu transakcji a także dokonywania czynności sprawozdawczych.
Kod LEI obowiązkowy jest dla:
– banków,
– brokerów,
– instytucji finansowych oraz kredytowych,
– pośredników finansowych,
– funduszy inwestycyjnych,
– funduszy emerytalnych,
– oraz dla każdej innej instytucji, podmiotu oraz osób fizycznych zobligowanych do posiadania kodu LEI.
Posiadanie kodu LEI przyspiesza również generowanie certyfikatów SSL w walidacji OV oraz EV z uwagi na brak konieczności dodatkowej weryfikacji.