Jak nie paść ofiarą oszustów w sieci?

O internetowym bezpieczeństwie jest w ostatnich latach bardzo głośno, mogłoby się wydawać, że każdy z użytkowników zetknął się z informacjami na ten temat i ma świadomość czyhających zagrożeń. Zdrowy rozsądek i trzymanie się kilku podstawowych zasad powinno wystarczyć do tego, żeby oddalić od siebie wszelkie ryzyko. Jak się jednak okazuje, hakerzy atakują bezustannie, i nawet osoby o wysokim poziomie świadomości padają ich ofiarą. Przestępcy posuwają się bowiem do coraz bardziej wyrafinowanych sztuczek, a ich fantazja jest wprost nieograniczona. Dlatego też na każdym kroku trzeba się pilnować, zwłaszcza przy wszelkich transakcjach finansowych, warto też mieć świadomość nowych zagrożeń, jakie mogą czyhać na nieświadomych użytkowników sieci.

Phishing

O tym, że nie należy klikać w podejrzane linki i otwierać nieznanych załączników jest powszechnie wiadomo. A co, jeśli na swoją skrzynkę otrzyma się email ze swojego banku, z informacją o możliwości odświeżenia serwisu czy aktywowania nowych usług? Wiele osób z takiej możliwości zechce skorzystać, tymczasem może to być klasyczne oszustwo zwane phishingiem. Dlatego przy podawaniu wszelkich danych, zwłaszcza związanych z logowaniem czy potwierdzaniem transakcji, należy zachować dużą ostrożność. Bardzo ważny jest adres, pod którym będzie się znajdował formularz. W mailach od hakerów będzie on podawany oryginalnie, ale może przekierowywać w zupełnie inne miejsce. W takim przypadku bezwzględnie należy zrezygnować z kontynuowania, najlepiej od razu informując o tym pracowników banku. Pod żadnym pozorem nie należy też podawać swoich danych na stronach, które nie są szyfrowane. Serwisy posiadające certyfikat SSL wysyłają informacje w formie niemożliwej do odczytania przez niepowołane osoby, jeśli nie oferują takiej możliwości, to istnieje duże ryzyko, że ktoś może przechwycić wszystkie dane.

Skimming

Karty bankomatowe, ze względu na swoją wygodę, są coraz powszechniej wykorzystywane, czy to do wypłacania pieniędzy z bankomatów, czy dokonywania płatności. Przestępcy oczywiście ich nie pominęli, dużym problemem posiadaczy „plastikowych pieniędzy” jest tak zwany skimming. Oszustwo to polega na skopiowaniu danych z karty, co w połączeniu z podejrzanym pinem umożliwia kradzież środków z konta. Dlatego też przy wypłatach z bankomatu warto dobrze przyjrzeć się urządzeniu, czy nie widać na nim jakiś podejrzanych elementów. Koniecznie trzeba też zadbać o bezpieczeństwo przy dokonywaniu wszelkich płatności. Najlepiej nie podawać swojej karty sprzedawcy, a jeśli będzie już taka potrzeba, to pod żadnym pozorem nie należy pozwolić na to, żeby ją choć na chwilę stracić z oczu.

Fałszywe sklepy internetowe

Zakupy internetowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród osób szukających ciekawych okazji. Na tym właśnie bazują przestępcy. Otwierają coraz to nowe sklepy z elektroniką, obuwiem, kosmetykami czy innymi atrakcyjnymi produktami, przez pewien czas zbierają zamówienia i wpłaty za nie, po czym znikają z pieniędzmi. Przy zakupach w internecie konieczna jest duża ostrożność. Przede wszystkim należy czujność powinna być większa przy wszelkich okazjach, umożliwiających zakup pełnowartościowych produktów za niewielką część ich wartości. Jeśli sklep takie okazje oferujący jest niedawno uruchomiony, nie wysyła za pobraniem ani nie przyjmuje płatności kartą, to istnieje duże ryzyko, że jest to próba oszustwa.

Oszustwo nigeryjskie

Kolejny przykład tego, do jakiej perfekcji przestępcy opanowali sztukę manipulowania ludźmi. Przestępstwo to polega na tym, że na skrzynkę wybranej osoby przychodzi informacja o jakiś niespodziewanych korzyściach finansowych, na przykład spadku od dalekiego krewnego, wygranej w zagranicznej loterii czy pomocy w transferze środków finansowych z targanego wojną kraju. Pisana profesjonalnym językiem wiadomość wzbudza zaufanie, aby stać się posiadaczem dużych pieniędzy wystarczy tylko wpłacić niewielką kwotę tytułem opłaty manipulacyjnej czy podatku. Oczywiście po wykonaniu przelewu kontakt się urywa, również po pieniądzach nie zostaje żaden ślad. Scenariuszy takich wiadomości jest bardzo dużo, przestępcy wykorzystują ludzką ciekawość czy chęć wzbogacenia się. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy na tego typu maile odpowiadać, a tym bardziej wysyłać pieniędzy. Z dużą ostrożnością należy też podchodzić do przyjmowania na swój rachunek bankowy przelewów niewiadomego pochodzenia za prowizję, bo można zostać oskarżonym o pranie brudnych pieniędzy.

Add A Knowledge Base Question !

You will receive an email when your question will be answered.

+ = Verify Human or Spambot ?