Nie używasz jeszcze certyfikatu z SHA-2? To, jak najszybciej powinieneś zacząć! Będąc użytkownikiem internetu – jak również webmasterem – zawsze warto jest pozostawać na czasie z aktualnymi trendami dotyczącymi bezpieczeństwa w sieci i najnowszymi kryptograficznymi protokołami, ponieważ to właśnie one pozwalają lepiej chronić Twoje dane i aplikacje przed współczesnymi atakami sieciowymi.
SHA – co to jest Secure Hash Algorithm?
SHA to rodzina kryptograficznych skrótów funkcji. Wśród nich znajdują się protokoły SHA-0, SHA-1, SHA-2 i SHA-3. Zostały zaprojektowane i opublikowane przez NSA. Wydawcy certyfikatów wykorzystują skróty funkcji podczas podpisywania certyfikatów SSL oraz Listy Certyfikatów Unieważnionych. Celem konceptu było generowanie unikalnych wartości skrótów z plików. W przypadku SSL, SHA jest wykorzystywane, aby zredukować objętość cyfrowego klucza do rozsądnych rozmiarów. Jednak w taki sposób, aby szyfrowana z jego pomocą zawartość była maksymalnie bezpieczna.
Rozwiązanie kryptograficzne, jakie oferuje SHA, jest nieustannie weryfikowane przez ekspertów, którzy dbają o to, aby było ono na tyle zaawansowane, aby pozostawać w doskonałej synchronizacji z możliwościami obliczeniowymi współczesnych komputerów. Dzięki temu ich użytkownicy oraz systemy informatyczne korzystające z technologii SHA mogą być wolne on luk, które mogłyby eksploatować osoby trzecie. Z tego to właśnie powodu SHA jest ciągle ulepszane i przedstawiane są jego nowe wersje.
Skąd ten cały pośpiech dla zmiany na SHA-2?
Rok 2011 stanowił początek zmierzchu SHA-1. A stało się tak ze względu na fakt pojawiania się certyfikatów SSL, a wraz z nimi określenia ich minimalnych wymagań przez wydawców. Wśród tych wymagań znalazła się również wskazówka do zmiany dotychczasowego szyfrowania SHA-1 na nowocześniejszy SHA-2. Na podstawie wad, jakie wykryto w protokole SHA-1 poniżej znajdziecie powody, dla których tranzycja na nową wersję SHA, jest tak zalecana.
Zagrożenie bezpieczeństwa
Od czasów publikacji to SHA-1 był popularnym wyborem do podpisywania certyfikatów SSL wydawanych przez odpowiednie organy. W ostatnich latach liczba zaawansowanych kryptograficzne ataków na SHA-1 spowodowała, że specjaliści zaczęli mieć wątpliwości co do aktualnego bezpieczeństwa tego rozwiązania. Stwierdzili oni zgodnie, że w biorąc pod uwagę zabezpieczenie użytkowników online, protokół ten wymaga aktualizacji.
W świetle ostatnich analiz, jakie zostały przeprowadzone wobec ataków na SHA-1, protokół stał się łatwym celem dla kolejnych naruszeń bezpieczeństwa. Mimo, że nie odnotowano w pełni sukcesywnego ataku na SHA-1, to jednak ciągłe zwiększanie możliwości obliczeniowych komputerów sprawia, że eksperci twierdzą, że nie będziemy musieli czekać długo, aż w końcu doprowadzenie ataku do końca będzie możliwe. SHA-2 jest aktualnie technologią całkowicie odporną na zagrożenia ze strony hakerów, dlatego właśnie eksperci zalecają transfer na nowy typ SHA-2. Certyfikaty SSL z uaktualnioną technologią gwarantują wyższy poziom bezpieczeństwa zarówno witryny, użytkowników, jak i przesyłanych w jej obrębie informacji.
Zmiana na SHA-2
Jak dokonać zmiany na SHA-2? Pierwszym krokiem jest sprawdzenie w jakiej technologii kryptograficznej operuje Wasz aktualny certyfikat SSL. Jeśli jest to SHA-2, to świetnie, a jeśli nadal działa na SHA-1, to zalecana jest jego aktualizacja. Jej dokonanie jest bardzo proste. Wystarczy, że wybierzemy nowy certyfikat działający w nowszej technologii (SHA-2) i zaimplementujemy go na swojej witrynie.