Jednym z tematów trwającego obecnie Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa, który odbywa się każdego roku w październiku, jest cyberhigiena. Czym dokładnie jest higiena tego rodzaju i jak wiążą się z nią certyfikaty SSL?
Podczas korzystania z internetu często zdarza się, że zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W rezultacie jesteśmy bardziej narażeni na cybernetyczne ataki, które mogą prowadzić do wykradzenia ważnych danych czy też nawet do utraty oszczędności. Aby edukować społeczeństwo w tym właśnie zakresie, powstał Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month – ECSM).
Podczas tej właśnie kampanii można zapoznać się z projektami oraz inicjatywami, które są związane zarówno z propagowaniem wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z sieci, jak również z rozwojem nowoczesnych technologii teleinformatycznych.
Każdy tydzień ECSM poświęcony jest innym zagadnieniom – jednym z nich jest cyberhigiena.
Czym jest cyberhigiena?
Pod pojęciem cyberhigieny znalazł się szeroki profil rutynowych działań zwiększających bezpieczeństwo w sieci. Przestrzeganie jej zasad zmniejsza ryzyko związane z korzystaniem z internetu.
Osoby podążające za zasadami cyberhigieny, podobnie jak w przypadku zasad higieny osobistej, nie są wystawione na szkodliwe, niebezpieczne dla nich czynniki, które mogą prowadzić wtedy między innymi do przejęcia ważnych danych lub ich utraty, do kradzieży pieniędzy czy do uszkodzenia sprzętu komputerowego.
Główne zasady cyberhigieny to:
• ochrona swojej prywatności w sieci,
• regularne aktualizowanie oprogramowania,
• zabezpieczanie dostępu do ważnych informacji,
• rozważne korzystanie z hot spotów – otwartych sieci Wi-Fi,
• tworzenie kopii zapasowych kluczowych danych,
• zachowanie ostrożności w stosunku do innych użytkowników sieci,
• korzystanie z odpowiednio zabezpieczonych stron WWW.
Zatem każdy świadomy użytkownik internetu powinien podążać za zasadami cyberhigieny – bez nich korzystanie z sieci może stać się po prostu ryzykowne.
Certyfikaty SSL to także cyberhigiena
Jedną z dobrych praktyk cyberhigieny jest korzystanie z odpowiednio zabezpieczonych stron internetowych. To szczególnie ważne w przypadku tych witryn, na których zakładamy konta i przekazujemy im swoje dane. To nie tylko serwisy bankowości internetowej, ale również sklepy internetowe, serwisy aukcyjne, serwisy informacyjne, fora internetowe, serwisy społecznościowe czy strony firmowe.
Strony WWW tego rodzaju powinny wykorzystywać szyfrowane połączenie i powinny posiadać odpowiedni certyfikat SSL, który to potwierdza. Strony tego rodzaju posiadają wtedy ikonkę zielonej kłódki oraz prefiks https:// w pasku adresu.
Korzystanie ze strony internetowej, która nie posiada certyfikatu SSL, ale wymaga od użytkownika podania ważnych danych, na przykład imienia i nazwiska, numeru telefonu, numeru PESEL, danych adresowych, danych z karty kredytowej lub debetowej, jest wysoce niebezpieczne i może prowadzić do wykradzenia tych właśnie danych, ponieważ nie będą one wtedy odpowiednio zaszyfrowane.
Zatem używanie tych stron internetowych, które posiadają aktualne certyfikaty SSL, również ma bardzo duże znaczenie dla cyberhigieny. Za każdym razem, przed pozostawieniem danych na stronie, warto sprawdzić, czy korzysta ona z odpowiedniego szyfrowania – należy wtedy zwrócić uwagę na ikonkę zielonej kłódki oraz znajdujący się obok niej prefiks https:// przy adresie strony internetowej.