Certyfikaty SSL w statystykach

Statystyki

Certyfikat SSL jest niezwykle korzystny dla właściciela stron internetowych. Daje nie tylko poczucie bezpieczeństwa osobom korzystającym z tej strony, ale i odpiera wszelkie ataki hakerów. Tak naprawdę Google zaleca posiadanie niniejszego certyfikatu od stosunkowo niedawna, dlatego chcieliśmy się przyjrzeć z bliska jak certyfikaty SSL wyglądają w statystykach i jakie są tendencje dotyczące stron internetowych w Polsce i na świecie.


Jak certyfikaty SSL wyglądają w Polsce?
W naszym kraju już ok. 75% stron internetowych posiada certyfikat SSL i jego adres URL zaczynał się od HTTPS. Podejrzewamy, iż jest to spowodowane pieniędzmi, jakie właściciele stron internetowych muszą zapłacić wystawcy za usługę, a jak wiadomo – Polacy są zazwyczaj wyjątkowo oszczędni. Na szczęście obserwujemy tendencję rosnącą, także widoki na przyszłość są jak najbardziej korzystne.

A co jeśli chodzi o podstawowe dane ze świata?
Około 90% właścicieli stron internetowych korzysta z certyfikatów SSL. Jest to bardzo duży procent, który powiększa się on z każdym kwartałem. Niestety Google a także wydawcy wielu przeglądarek uważa, że jest to konieczne, przez co coraz więcej osób, aby klienci czuli się bezpiecznie, czuje się zobowiązanych do przejścia na HTTPS.

Statystyki dotyczące stron nieużywających certyfikatu
Nie dziwi to, że w ostatnim roku wzrósł procent stron internetowych używających ważnych certyfikatów (z 26,9% do 33,3%). Wynika z tego, że coraz więcej osób, nie tylko banki oraz przedsiębiorcy są zainteresowani certyfikatem. To oczywiście zdecydowanie dobry znak i oczywiste zatem jest, że ten procent nadal będzie rósł.

Co z bezpieczeństwem?
1,4% stron internetowych posiada nieważny certyfikat SSL. Całe szczęście nie jest to aż tak duży odsetek, dlatego nie trzeba się tym przejmować. Jeżeli chodzi o kwestię certyfikatów SSL, które zostały niepoprawnie wdrożone, tutaj procent to niecałe 40%. Jest to tak naprawdę duża liczba, szczególnie biorąc pod uwagę firmy, które profesjonalnie się tym zajmują oraz biorąc pod uwagę możliwość samodzielnego wdrożenia certyfikatu SSL. Z pewnością powinno to zainteresować właścicieli stron internetowych, gdyż jest to bardzo zły znak.

Podział rynku certyfikatów SSL na świecie.
45% wszystkich użytkowników korzysta z witryny IdenTrust, więc jego udział na rynku certyfikatów SSL wynosi 52,8%. Ta firma niezwykle szybko się rozwinęła, niedawno zaczęła działalność i dziś jest już na szczycie niniejszej listy. Kolejna jest grupa DigiCert posiadająca 19,4% udziałów na rynku. Z obserwacji na przestrzeni lat wyraźnie widać jak dynamiczny jest niniejszy rynek. Kolejne miejsce zajmuje Sectigo z udziałem 16,3%. Najwięcej firm zajmujących się bezpieczeństwem w Internecie nie przekracza 1% udziału w rynku, na polskim rynku sytuacja jest podobna. Let’s Encrypt to zaledwie 1,5% udziału w rynku co wskazuje, że rozwiązanie LE nie cieszy się dużą popularnością a ogólna dostępność LE sprzyja phishingowi.

Jakie są wnioski odnośnie niniejszych procentów?
Podsumowując, widać wyraźną tendencję rosnącą odnośnie zabezpieczania swoich stron internetowych certyfikatami SSL. Jest to niezwykle dobra wiadomość, ponieważ każdy z nas będzie czuł się bezpieczniej w sieci. Nasze dane nie są tak narażone na ataki ze strony hakerów. Z każdym rokiem rośnie świadomość internautów dotycząca certyfikatów SSL i tego jak się zabezpieczyć przed cyberprzestępcami. Oprócz tego wciąż potrzebna jest zmiana w nastawieniu polaków do certyfikatów SSL i większe zainteresowanie z ich strony tym tematem.

Na podstawie: https://w3techs.com/technologies/overview/ssl_certificate/all

Add A Knowledge Base Question !

You will receive an email when your question will be answered.

+ = Verify Human or Spambot ?