Nowoczesne technologie stają się nieodłączną częścią naszego życia, zarówno prywatnego, jak również sfery biznesu. Powszechnie używa się internetu, powszechnie korzysta z dobrodziejstw komputerów i smartfonów. Coraz częściej można spotkać się ze sztuczną inteligencją, czy to w formie asystentów, czy wbudowaną w różne urządzenia i pojazdy. Cyfrowa technika zaczyna być także obecna w coraz większej liczbie sprzętów, dzisiaj pralka, lodówka czy telewizor łączące się z internetem co coś zupełnie normalnego.
Postęp technologiczny jest tak szybki i dynamiczny, że na naszych oczach odbywa się rewolucja. Gwałtownie rozszerzają się możliwości technologiczne, niejednokrotnie rodem z science fiction, zmieniają one też równie gwałtownie nasze życie. To wszystko niesie jednak za sobą określone konsekwencje. Technologia pomaga w życiu i pracy, jest źródłem wiedzy i codziennej rozrywki. Może jednak stanowić też duże zagrożenie, tym większe, że mające globalny charakter. Dzisiaj do komputera może się włamać haker z drugiego końca świata, odległości nie są żadną przeszkodą. Ginie również anonimowość i prywatność. Raz umieszczone informacje w sieci często zaczynają żyć własnym życiem, i ich usunięcie może być naprawdę trudne.
Jak w przypadku każdej nowości technologicznej, jej stosowanie może przynieść dużo korzyści użytkownikom, ale może też być dla nich źródłem problemów. Poniżej zaprezentowane zostały przykłady tego, z jakimi wyzwaniami wiążą się nowinki techniczne, z którymi coraz częściej można się spotkać. Tych przykładów jest zaledwie kilka, niemniej pozwolą one uświadomić sobie, jak duża jest skala tych wyzwań, i jak mogą one wpływać na nasze życie.
Jak nauczyć sztuczną inteligencję rasizmu?
Coraz więcej osób ma do czynienia ze sztuczną inteligencją, niejednokrotnie nawet nie mając tego świadomości. Takie rozwiązania są spotykane w najróżniejszych urządzeniach i pojazdach, a także w formie asystentów pomagających przy załatwianiu rozmaitych spraw. Inżynierowie wymyślają coraz bardziej zaawansowane algorytmy uczące, dzięki którym sztuczna inteligencja cały czas się rozwija i uczy nowych rzeczy. Jak ta nauka może jednak wyglądać, najlepiej świadczy eksperyment firmy Microsoft. Jakiś czas temu udostępniła ona w sieci czat-bota Tay, mającego w założeniach uczyć się młodzieżowego języka i prowadzić interaktywne rozmowy z użytkownikami. Eksperyment trwał zaledwie jeden dzień, bowiem tak szybko Microsoft został zmuszony do wyłączenia bota. Okazało się bowiem, że pod wpływem prowadzonych i analizowanych wiadomości Tay zaczęła publikować agresywne, wulgarne treści o rasistowskim podłożu. Eksperyment ten dobitnie pokazał, jak ważne jest to, w jaki sposób sztuczna inteligencja jest uczona, i jak dobranie nieodpowiednich danych może wpłynąć na jej zachowanie.
Utrata prywatności przy internecie rzeczy
Lodówka zamawiająca produkty w sklepie internetowym, system sterowania domem sprzężony ze smartfonem – to tylko niektóre z przykładów tak zwanego internetu rzeczy. Coraz większa liczba urządzeń jest podłączona na stałe do sieci, umożliwiając zarządzanie nimi, ale też samodzielnie wykonując różne czynności. Za tą powszechnością wiążą się jednak pewne zagrożenia. Przede wszystkim takie urządzenia mogą być podatne na ataki, a przejęcie nad nimi kontroli przez hakerów może być w niektórych przypadkach bardzo niebezpieczne. Poza tym trzeba zwrócić uwagę na kwestię prywatności. Podłączając jakiś sprzęt do internetu trzeba się liczyć z tym, że ktoś będzie przesyłane dane zbierał i analizował, i tak naprawdę do końca nie wiadomo, w jaki sposób je później wykorzysta.
Nierzetelne informacje czyli jak fake newsy wpływają na naszą rzeczywistość
We współczesnym świecie informacje są udostępniane błyskawicznie. Praktycznie o każdym wydarzeniu można parę chwil później przeczytać w internecie, czy dowiedzieć się o nim z radia i telewizji. Tak duża szybkość prezentowania różnych wydarzeń i ich ilość sprawia, że coraz trudniej jest je należycie zweryfikować. Coraz częściej zaczynają się pojawiać specjalnie spreparowane informacje, tak zwane fake newsy. Niekiedy przez twórców są traktowane jako żart, ale ich używanie może mieć znacznie szerszy wymiar. Odpowiednio użyte mogą skutecznie manipulować opinią publiczną i wpływać na zachowanie szerokiej grupy społeczeństwa. Niestety fake newsy pojawiają się bardzo szybko, ale ich wyprostowanie jest niezmiernie trudne, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwe.