Certyfikaty SSL można podzielić na te płatne oraz bezpłatne. Certyfikaty dostępne bezpłatnie są bardzo popularne, ale nie sprawdzą się w każdym przypadku. Kiedy warto z nich korzystać?
Obecnie certyfikaty SSL stały się podstawowym narzędziem używanym w celu ochrony witryny internetowych, a także jako gwarant bezpieczeństwa i poufności danych przesyłanych on-line. Certyfikat SSL można zakupić dla swojej strony WWW, ale można otrzymać go również bezpłatnie. Czym wyróżniają się bezpłatne certyfikaty SSL i kiedy warto z nich skorzystać?
Co oferuje bezpłatny certyfikat SSL?
Bezpłatne certyfikaty SSL zapewniają dobre zabezpieczenie strony internetowej na poziomie siły podpisów 2048 bitowych i szyfrowania 256 bit. Jej użytkownicy nie otrzymują wtedy informacji o niezaufanym certyfikacie. W związku z tym strona wyświetla wtedy ikonkę zielonej kłódki, co oznacza, że jest zaufana. Są to głównie certyfikaty SSL z walidacją DV (Domain Validation), co oznacza, że sprawdzana jest wtedy domena, na której zainstalowany jest certyfikat. Gdy weryfikacja strony internetowej przebiegnie prawidłowo, wtedy przeglądarka prezentuje ikonkę zielonej kłódki. Certyfikaty te są zgodne z większościami przeglądarek internetowych oraz z urządzeniami mobilnymi – smartfonami i tabletami. Bezpłatne certyfikaty SSL wydawane są na określony czas – najczęściej na okres 1 miesiąca czy 3 miesięcy od momentu wygenerowania. Można wygenerować je tylko jeden raz dla danej domeny.
W porównaniu z płatnymi certyfikatami SSL te bezpłatne mogą mieć również określone ograniczenia – warto zapoznać się z nimi w dokumentacji oferty.
Zastosowanie bezpłatnych certyfikatów SSL:
• zabezpieczenie strony internetowej, która ma działać przez krótki okres
• strony internetowe o niekomercyjnym zastosowaniu, na przykład strony osobiste, blogi internetowe
• prowadzenie testów nowej strony internetowej mającej posiadać certyfikat SSL, zanim będzie ona dostępna dla użytkowników
• ochrona przed wygaśnięciem certyfikatu strony WWW bez ponoszenia dodatkowych kosztów
Bezpłatne certyfikaty SSL – bez gwarancji
Główną różnicą pomiędzy płatnymi i bezpłatnymi certyfikatami SSL jest obecność gwarancji. W tym przypadku, gdy doszłoby do złamania szyfru certyfikatu, a tym samym powstałoby ryzyko wykradzenia ważnych danych ze strony WWW, gwarancja pozwala na uzyskanie odszkodowania od organizacji, która certyfikat SSL wydała. W związku z tym wtedy, gdy chcemy zdecydować się na bezpłatny certyfikat SSL, musimy pamiętać o tym, że chociaż będzie on w oferował dobre zabezpieczenie, to jednak nie pozwoli na otrzymanie odszkodowania w sytuacji, gdy szyfr certyfikatu zostanie złamany. Bezpłatne certyfikaty SSL nie są zatem rekomendowane jako docelowy sposób zabezpieczenia strony internetowej – sprawdzają się czasowo, gdy z jakichś powodów nie można obecnie zastosować certyfikatu płatnego.
Jak zdobyć bezpłatny certyfikat SSL?
Bezpłatne certyfikaty SSL są aktualnie dostępne w wielu wariantach do wyboru. W ofercie naszej firmy można skorzystać z dwóch certyfikatów tego rodzaju, a mianowicie są to:
Bezpłatny Certyfikat Comodo PositiveSSL – bezpłatny certyfikat SSL, który ważny jest przez 90 dni od momentu jego wygenerowania. Działa identycznie jak jego pełnopłatny odpowiednik Comodo PositiveSSL.
Certyfikat RapidSSL Trial – bezpłatny certyfikat SSL, który działa przez 30 dni i jest także tak samo zaufany, jak jego płatny odpowiednik.
W przypadku każdego z tych certyfikatów można uzyskać wsparcie przez WWW przez dostęp do odpowiedniej dokumentacji i pomoc techniczną przez e-mail.