Certyfikatem pozwalającym na zabezpieczenie nielimitowanej liczby subdomen w danej domenie jest protokół SSL Wildcard. Jego główną zaletą jest to, że zapewnia ochronę nie tylko samej domeny, ale również wszystkich wchodzących w jej skład subdomen. Tego typu rozwiązanie zostało opracowane przede wszystkim z myślą o przedsiębiorcach prowadzących biznes w sieci. W ramach strony głównej możliwe jest udostępnianie dodatkowych i niezależnie promowanych produktów, usług czy narzędzi mających własną subdomenę.
Obecnie można zetknąć się z różnymi rodzajami certyfikatów SSL typu Wildcard, które różnią się od siebie głównie zakresem walidacji oraz długością klucza szyfrowania. Tego typu protokoły, najczęściej o sile szyfrowania do 128/256-bit, są poprawnie rozpoznawalne przez większość wykorzystywanych dzisiaj przeglądarek internetowych oraz urządzeń mobilnych.
Jakie są największe zalety certyfikatu Wildcard?
Certyfikaty Wildcard mają wiele zalet, a najważniejsze z nich to przede wszystkim:
– stosunkowo proste zarządzanie – wystarczy przeprowadzić konfigurację jednego protokołu, aby zapewnić ochronę domenie głównej oraz wszystkim subdomenom,
– jeden adres IP – do zabezpieczenia stron funkcjonujących w subdomenach nie trzeba dokupować żadnych dodatkowych adresów,
– optymalizacja kosztów – zakup jednego certyfikatu SSL Wildcard do ochrony kilku subdomen to o wiele mniejszy wydatek niż inwestycja w kilka alternatywnych rozwiązań.
Co daje certyfikat Wildcard?
Podsumowując, certyfikaty Wildcard pozwalają na zabezpieczenie danych przesyłanych między przeglądarką internetową a serwerem, a także na uwierzytelnienie właściciela i nazwy domeny, zapewniając przy tym możliwość zastosowania protokołu dla wielu stron w ramach jednej domeny.