Wokół szyfrowania połączeń narosło wiele mitów, które w praktyce mogą powstrzymywać Cię przed nabyciem certyfikatu SSL. Wiedza w tym temacie, jak się okazuje, jest wciąż zbyt mała. W związku z tym wybraliśmy 4 mity dotyczące certyfikatów SSL, które krążą wśród użytkowników Internetu. Chcemy rozwiać wszelkie potencjalne wątpliwości, które mogą pojawić się, gdy zastanawiasz się nad taką inwestycją.
Mit 1. Certyfikaty SSL nie opłacają się i są drogie
Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów dotyczących certyfikatów SSL. Absolutnie nie jest prawdą, że wdrożenie szyfrowanego połączenia jest nieopłacalne. Właściciel strony internetowej, dysponując danymi osobowymi użytkowników, ponosi odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo. Koszt naruszenia RODO może być gigantyczny – mówi się o karach rzędu 20 milionów euro. Inwestycja w certyfikat SSL jest inwestycją nie tylko w bezpieczeństwo danych użytkowników, ale także twoje. Nie jest również prawdą, że takie certyfikaty są drogie – sprawdź naszą ofertę, na przykład certyfikaty SSL DV dostaniesz już od 18,53 zł netto za rok – Comodo PositiveSSL.
Mit 2. Certyfikaty SSL są tylko dla wielkich firm
Błędem jest przekonanie, że celem ataków padają tylko duże przedsiębiorstwa. Prawda jest taka, że witryny internetowe mniejszych firm, na przykład małych sklepów, coraz częściej są celem ataków, właśnie dlatego, że panuje przeświadczenie, że protokół SSL jest zbędny. Hakerzy skutecznie wykorzystują niską świadomość dotyczącą ryzyka, jakie za sobą niesie brak zaszyfrowanego połączenia. Prowadzisz sklep internetowy? Sprawdź naszą ofertę najtańszych certyfikatów SSL EV (certyfikaty SSL z zielonym paskiem). Najtańszy możesz zakupić już od 316,12 zł netto za rok! Sprawdź: Comodo PositiveSSL EV.
Mit 3. To skomplikowane, za dużo z tym roboty
Nie jest również prawdą, że wdrażanie protokołu SSL jest czymś trudnym albo wymagającym specjalistycznej wiedzy. Jest to w zasadzie prosta czynność. Po wygenerowaniu żądania podpisania certyfikatu dla serwera, wybierz jeden z naszych certyfikatów, a resztę koniecznych informacji otrzymasz mailowo. Czas oczekiwania na certyfikat zależy od tego, jaki wybierzesz – najprostsze certyfikaty otrzymasz bardzo szybko – w ciągu zaledwie kilku minut. Cała procedura jest zatem prosta, przyjemna i nie wymaga od Ciebie w zasadzie żadnej wiedzy specjalistycznej. Natomiast w przypadku pytań możesz skorzystać z naszej przyjaznej pomocy.
Mit 4. Certyfikaty SSL nie zapewniają bezpieczeństwa
Nie wiemy, skąd takie przeświadczenie wśród niektórych użytkowników Internetu, ale na pewno jest ono błędne. Jeżeli posiadasz odpowiedni certyfikat SSL, szansa na przechwycenie danych przy szyfrowanym połączeniu jest prawie żadna, jest to zatem najrozsądniejsze zabezpieczenie strony internetowej. Pamiętaj jednak o tym, aby dobrać właściwy certyfikat – różne strony mają różne potrzeby w zakresie ochrony danych. Innej ochrony wymaga sklep internetowy, w którym dokonywane są płatności, a innej ochrony potrzebuje prosta witryna internetowa, gdzie jedyne dane, jakie się podaje, to imię, nazwisko i adres e-mail. Miej na uwadze również, że certyfikaty SSL szyfrują połączenie, ale nadal w Twoich rękach jest zabezpieczenie witryny przed nieuprawnionym dostępem – musisz zadbać o bezpieczne przechowywanie haseł oraz o aktualizację swoich skryptów.
W wyniku tych 4 mitów, wielu właścicieli stale naraża swoich użytkowników na kradzież ich danych. Nadal istnieją sklepy internetowe, które nie mają szyfrowanego połączenia, ryzykując, że tak kluczowe informacje, jak dane karty debetowej, miejsce zamieszkania, imię, nazwisko, mogą dostać się w niepowołane ręce. Wraz z rosnącą wśród klientów świadomością dotyczącą bezpieczeństwa w sieci, świadomość właścicieli stron, którzy oferują produkty i usługi, również musi wzrosnąć. Zapewniając szyfrowanie połączenia, budujesz zaufanie klientów i chronisz się przed konsekwencjami wynikającymi z niezabezpieczenia danych osobowych.